Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiecy tydzień przed nami także w kulturze. Rzeźby Wysockiego, Pectus, Paweł Stasiak, Krystyna Giżowska, kabarety, dzieje się

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W sobotę (04.03) w Collegium Polonicum zagra zespół „Pectus” – zespół, w składzie: Tomasz Szczepanik (kompozytor/autor tekstów/wokal/lider), Marek Szczepanik (perkusja/śpiew), Mateusz Szczepanik (bas/śpiew) i Maciej Szczepanik (gitara/śpiew). Koncert „Pectus Akustycznie” promuje najnowszą płytę tego zespołu, która zawiera największe przeboje wykonywane przez czwórkę braci Szczepaników, tym razem w akustycznych aranżacjach.
W sobotę (04.03) w Collegium Polonicum zagra zespół „Pectus” – zespół, w składzie: Tomasz Szczepanik (kompozytor/autor tekstów/wokal/lider), Marek Szczepanik (perkusja/śpiew), Mateusz Szczepanik (bas/śpiew) i Maciej Szczepanik (gitara/śpiew). Koncert „Pectus Akustycznie” promuje najnowszą płytę tego zespołu, która zawiera największe przeboje wykonywane przez czwórkę braci Szczepaników, tym razem w akustycznych aranżacjach. Wojciech Pędzich wikipedia
Skończyła się meteorologiczna zima (oficjalnie przypada na koniec lutego) choć na zewnątrz zrobiło się całkiem chłodno. Jednak wiosna już puka do naszych drzwi, a w tym tygodniu dzień będzie miał aż 11 godzin. Moje zimujące pelargonie już wypuściły pąki kwiatowe, czując że ich czas nadchodzi. Nie mam w domu goździków, a te obok rajstop, pełniły kiedyś za socjalizmu, kluczową rolę w obchodach Dnia Kobiet, że tak płynnie przejdę do sedna. Lubuskie placówki kultury wręcz prześcigają się w ofercie skierowanej do kobiet. Oto wybrane, niektóre z nich.

SŁUBICE

W sobotę (04.03) w Collegium Polonicum zagra zespół „Pectus” – zespół, w składzie: Tomasz Szczepanik (kompozytor/autor tekstów/wokal/lider), Marek Szczepanik (perkusja/śpiew), Mateusz Szczepanik (bas/śpiew) i Maciej Szczepanik (gitara/śpiew). Koncert „Pectus Akustycznie” promuje najnowszą płytę tego zespołu, która zawiera największe przeboje wykonywane przez czwórkę braci Szczepaników, tym razem w akustycznych aranżacjach. Wstęp płatny.

GUBIN

Gubiński Dom Kultury zaprasza na dwa wydarzenia poświęcone kobietom. W środę 8.03 o godz. 18 w galerii "Ratusz" odbedzie się wernisaż prac malarskich Magdaleny Łazar. To artystka, malarka, wokalistka, tekściarka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Instytutu Kultury i Sztuki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od lat tworzy w zakresie sztuki wizualnej, performatywnej, wokalnej. Prace jej prezentowane są na licznych wystawach, nagradzane na konkursach, najdalej w Australii i Japonii. Jest autorką ilustracji do książek. Prowadzi warsztaty artystyczne w dziedzinie sztuk plastycznych i wokalnych. Z kolei w piątek 10.03 o godz. 17 też w galerii "Ratusz", mężczyźni w dniu ich święta także wystąpią dla kobiet. Wstęp wolny.

NOWE MIASTECZKO

W niedzielę (05.03) o godz. 16, w Gminnym Ośrodku Kultury, odbędzie się występ duetu kabaretowego: Mikołaj Cieślak i Rafał Zbieć. Tworzą go artyści popularnego „Kabaretu Moralnego Niepokoju”, którzy wystąpią ze znanymi oraz nowymi skeczami, stworzonymi dla tego kabaretu, choć zaadaptowanymi specjalnie dla duetu przez Roberta Górskiego. Nie obędzie się bez tak charakterystycznej dla tego gatunku improwizacji, w której obaj panowie świetnie się odnajdują. Na spektakl składają się także popularnych i rozbawiających do łez skeczy, jak: „Biuro matrymonialne”, „Palenie”, „Jadłopodawca” czy „Słuchowisko radiowe”. Wstęp płatny.

STRZELCE KRAJEŃSKIE

W niedzielę (05.03) o godz. 17.00 w sali widowiskowej Strzeleckiego Ośrodka Kultury zaśpiewa Krystyna Giżowska. Artystka swoją wczesną karierę muzyczną rozpoczęła w roku 1968 r. jako solistka w Zespole Pieśni i Tańca „Transportowiec” w Koszalinie. W tym samym roku została finalistką popularnego wówczas konkursu - Giełda Piosenki, podczas którego poznała Ryszarda Balickiego oraz Ryszarda Poznakowskiego i nawiązała współpracę z ich big-bandem oraz zajęła drugie miejsce na 2. Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Profesjonalną karierę zaczęła w latach 70-tych, występując w zespołach wojskowych. Zdobyła liczne prestiżowe nagrody, w tym Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1984 r. W swoim repertuarze ma ponadczasowe przeboje, takie jak: „Przeżyłam z tobą tyle lat”, „W drodze do Fontainebleau” czy „Złote obrączki”. Wstęp płatny.

BABIMOST

W niedzielę (05.03) o godz. 17, Gminny Ośrodek Kultury zaprasza do sali widowiskowej na recital Pawła Stasiaka, który zaśpiewa piosenki z repertuaru zespołu „Papa Dance”. Artysta to lider zespołu „Papa D” (dawniej Papa Dance). Ukończył studia na Wydziale Produkcji Telewizyjnej i Filmowej w Łodzi, uczył się ponadto tańca w Państwowej Szkole Baletowej w Warszawie. W 1985 został wokalistą zespołu Papa Dance, w którym wcześniej śpiewał w chórkach, a po rozpadzie Papa Dance w 1990 rozpoczął solową karierę pod pseudonimem Mr. Dance i do końca lat 90. nagrał trzy albumy. W 2001 powrócił do występów scenicznych, zostając wokalistą reaktywowanego po 11 latach zespołu Papa Dance, który zmienił nazwę na Papa D. W 2019 roku ukazała się składankowa płyta „Papa D 35 lat”, zawierająca 20 nagrań, w tym dwie nowe piosenki „Teraz” i „Wiecznie młodzi”. Wstęp płatny

SULECHÓW

W piątek (3.03), Sulechowski Dom Kultury zaprasza do swojej siedziby na kobiece mini sesje fotograficzne (indywidualne lub z mamą/córką lub przyjaciółką) między 17.00 a 20. Udział płatny. Natomiast, w niedzielę (5.03) o godz. 17, w sali widowiskowej SDK wystąpi zespół „Streetbois” w programie „Od ballady do estrady”. Wstep płatny. Przed koncertem, bo o godz. 16 w kawiarni „Delicjusz” w zborze, odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa lokalnej sekcji plastycznej.

DREZDENKO

W Centrum Promocji Kultury w Drezdenku, 5.03 o godz. 17, podczas koncertu „Piosenki spod szczęśliwej gwiazdy” Witold Żuromski wykona utwory artystów czy zespołów takich jak: Stanisław Sojka, Urszula Sipińska, „Wawele”, Maryla Rodowicz, „2+1”, Tadeusz Woźniak, Czesław Niemen. Martyna Jakubowicz, „Pod Budą”, „Gang Marcela”, „Partita”, Seweryn Krajewski, „Stare Dobre Małżeństwo”, Mietek Szczęśniak czy Krystyna Prońko. Wstęp wolny.

MIĘDZYRZECZ

Międzyrzecki Ośrodek Kultury zorganizował cykl działań pod nazwą „Babski tydzień”. W piątek 3.03 o godz. 17 zaprasza na warsztaty dla kobiet pt. „Życie jest cudem czyli złap dystans i wrzuć na luz”. W piątek (10.03) o 19.15 zostanie wyświetlona brytyjska komedia romantyczna „Plan na miłość” z 2022 roku, wyreżyserowana przez Shekhara Kapura na podstawie scenariusza Jemimy Khan. W przyszłą niedzielę (12.03) o godz. 16, cykl zakończy się jogą i ćwiczeniami relaksacyjnymi. Więcej informacji o wstępach na stronie MOK.

KROSNO ODRZAŃSKIE

Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek” w Krośnie Odrzańskim zaprasza w piątek 10.03 na godz. 18 do hali widowiskowo-sportowej na „Babski wieczór”. Tematem przewodnim tegorocznej zabawy jest „Kobieta w różnych współczesnych rolach”. Organizatorzy zapowiadają, że będzie więc trochę skeczy z wojska czy postaci z popularnych filmów jak np. „Poszukiwany, poszukiwana”, kobiet nauki (bo Kopernik była kobietą …). Całości towarzyszyć będą kolorowe pokazy taneczne (salsa, kankan i led show). Wstęp płatny. Zielonogórska Palmiarnia zaprasza z kolei 8.03 na wieczorek taneczny, który poprowadzi od 18.00 do 23.00 - DJ Tommy Lux. Wstęp płatny.

ZIELONA GÓRA

Miesiąc kobiet

Cykl koncertów „Miesiąc kobiet” przygotowała Filharmonia Zielonogórska. Pierwszy z nich odbył się już w piątek (3.03), ale w środę (8.03) o godz. 19 odbędzie się koncert symfoniczny z utworami z repertuaru Ewy Demarczyk, Mieczysława Fogga, Anny German, Hanki Ordonówny. Partie wokalne wykonają Dagmara Rybak i Karol Drozd, a orkiestrą zadyryguje Rafał Kłoczko. Kolejne koncerty wkrótce. Wstęp płatny.

Wystawa w MZL

W środę 8.03, o godz. 17 w Muzeum Ziemi Lubuskiej, zostanie otwarta wystawa twórczości polskiego rzeźbiarza Stan Wysa, czyli Stanisława Wysockiego pt. „Piękno jest kobietą”. Wydarzenie stanowi okazję do celebrowania zasług wszystkich kobiet i spojrzenia na ich piękno okiem artysty. Na ekspozycję będą składać się również prace Michała Wysockiego – syna autora. To jeden ze współczesnych artystów – rzeźbiarzy. Jak sam wskazuje, „piękno pań niejednokrotnie stanowi inspirację w jego procesie twórczym”. Na ekspozycje będą składać się rzeźby wykonane z brązu, które ukazują kobiece sylwetki. Są to zarówno prace monumentalne, możliwe do prezentowania w przestrzeniach publicznych, jak i te kameralne. Wysocki jest autorem m.in. pomnika „Powodzianka”, który upamiętnia trud oraz wysiłek mieszkańców Wrocławia w walce z powodzią tysiąclecia w 1997 r. Jest także twórcą nowej wersji figury „Murzynka”, żartobliwie określanej pomnikiem „przepukliny pępkowej”, która niegdyś zdobiła fasadę apteki „Mohren-Apotheke” na placu Solnym. Ponieważ oryginał figury został zniszczony w trakcie II wojny światowej, a dodatkowo nie zachowały się rysunki ani dokładne zdjęcia mogące stanowić wzór do odtworzenia, artysta zdecydował się na stworzenie czegoś całkowicie nowego. Z kolei Michał Wysocki stara się „przekazywać emocje, poprzez wykonanie rzeźby jak najbardziej poruszającej wyobraźnie odbiorcy, a zamysłem jest uwydatnienie energii, wewnętrznej siły i elegancji, zamiast prostego ilustrowania obiektu”. Młody artysta łączy ze sobą klasyczny warsztat tworzenia rzeźb z nowoczesną technologią, jak chociażby drukarki 3d. Wernisaż zostanie ponadto wzbogacony o recital saksofonowy w wykonaniu Roberta Chyły. Wstęp wolny.

Pralnia w Teatrze

  • Piątek 03.03.2023 r. godz.19:00 " Pralnia " - duża scena, Spektakl niesie za sobą niezwykle aktualne przesłanie o wszechogarniającym nas informacyjnym chaosie oraz o niebezpiecznym wpływie mas mediów na nasze zachowania i wybory. To podana w zabawnej konwencji gorzka przestroga przed bezmyślnym oddaniem naszego życia i decyzji w cudze ręce., Reżyseria, scenografia i kostiumy: Jadwiga i Tadeusz Kuta
  • Sobota 04.03.2023 r. godz.16:00 " Kopciuszek" - scena kameralna, Zapraszamy na spotkanie z Kopciuszkiem – bohaterką jednej z najbardziej popularnych na całym świecie baśni, którą prezentujemy w zupełnie nowej odsłonie. Historię opartą na motywach znanych z przekazów Charlesa Perraulta i braci Grimm, urozmaicono o kilka wątków fantastycznych. Pojawi się zatem dużo magii – pełen tajemnic świat wiedźm i czarownic. Klimat spektaklu pozostaje w ścisłym związku z dziecięcym zamiłowaniem do bezpiecznego i „kontrolowanego” strachu, jakiego dostarczają baśnie. Wszystko przedstawiane jest jednak w lekki i zabawny sposób, a całości towarzyszą multimedialne projekcje będące dodatkowym atutem Kopciuszka. Wykorzystane zostały tu także elementy teatru lalek i teatru formy. Spektakl porusza ważne i bliskie dzieciom tematy, takie jak poczucie niesprawiedliwości, odrzucenie, samotność, rywalizacja pomiędzy rodzeństwem. To zatem „baśń drogi”, jaką musi przebyć Kopciuszek, aby stać się sobą i odnaleźć miłość. Chłopcy, nie dajcie się zwieść! To opowieść nie tylko dla dziewczyn. Znajdziecie tu także coś dla siebie. Książę Arian jest bowiem wytrawnym wojownikiem. Reżyseria: Przemysław Jaszczak, godz.19:00 "Pralnia " - duża scena
  • Niedziela 05.03.2023r. godz.16:00 oraz godz. 12:00 " Kopciuszek" - scena kameralna, godz.18:00 " Pralnia " - duża scena

Hiszpańskie gitary w pałacu

W piątek, 10 marca o godz. 17.30, w filii ZOK w pałacu w Starym Kisielinie, wystąpi duet gitarowy. Aleksandra Popiolek-Walicki i Jakub Walicki współpracują ze sobą od 2014 roku. W 2020 roku zostali wyróżnieni prestiżowym stypendium Narodowego Centrum Kultury dla najzdolniejszych młodych artystów w Polsce. Poszukują nowych brzmień w muzyce XVIII wieku oraz błyskotliwych rytmów w melodiach hiszpańskich. Wstęp wolny.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

W filharmonii

W piątek 3.03 o godz. 19, Filharmonia Gorzowska zaprasza na koncert „Skarby XIX-wiecznej kameralistyki”. Jednym z najpiękniejszych dzieł kameralnych tego okresu jest kwartet smyczkowy a-moll nr 13 („Rosamunde”) austriackiego kompozytora Franza Schuberta. W programie koncertu znalazł się również wczesnoromantyczny kwintet klarnetowy B-dur op.34 pochodzącego z Niemiec - Carla Marii Webera. Jak podają źródła: „To koncert pełen radosnego wdzięku oraz lirycznej melancholii dzieło, przypominające właściwie miniaturowy koncert na klarnet i kwartet smyczkowy, zachwyca rozbudowaną wirtuozowską i niezwykle wymagającą technicznie partią klarnetu, w której solista ma możliwość zaprezentowania pełni barw oraz możliwości technicznych klarnetu”. Wystąpi kwartet smyczkowy „Con Amabile” w składzie: Daria Krzysztoń-Baran- skrzypce, Yi Ding-Dana – skrzypce, Paweł Gaca – altówka, Agnieszka Lasek – wiolonczela i Maciej Dana – klarnet. Z kolei w środę (8.03) o 19, salą filharmonii zawładną dwie pianistki Marina i Małgorzata Rusak tworzące, a jakże - „Rusak Duo”. W recitalu pt. „Muzyka jest kobietą”, w opracowaniach na dwa fortepiany, artystki wykonają m.in.: II. Rapsodię Węgierską – Liszta, fragmenty suity „Peer Gynt” – Griega, Polkę Tritsch-Tratsch – Straussa czy Bolero – Ravela. Wstępy płatne.

WYDARZY SIĘ

  • 04.03. – Komedia muzyczna „Szejk szuka żony”, Żarski Dom Kultury,
  • 04-05.03. – Spektakl „Pralnia”, Lubuski Teatr, Zielona Góra,
  • 05.03. – Koncert Sławka Uniatowskiego, sala Teatru im. J. Osterwy, Gorzów Wlkp.,
  • 08.03. – Monodram na Dzień Kobiet, Żagański Pałac Kultury,
  • 08.03. – Komedia kryminalna „Znaczek miłości”, Lubuski Teatr, Zielona Góra,
  • 08.03. – Koncert „Niezapomniane Melodie Wiednia”, Żarski Dom Kultury,
  • 10.03. – Otwarcie wystawy „Mam na imię chaos” prac Darii Pietryki, Mosart w Gorzowie Wlkp.,
  • 10-12.03. – Spektakl „Zemsta” A. Fredry, Teatr im. J. Osterwy, Gorzów Wlkp.,
  • 10.03. – Spotkanie z Pauliną Potocką – z cyklu „DOMbezKULTURY” na Dzień Kobiet, Zielonogórski Ośrodek Kultury,
  • 11.03. – „Pro-got” – koncert Natalii Iwaniec, Zielonogórski Ośrodek Kultury,
  • 11.03. – Koncert z okazji Dnia Kobiet z udziałem artystów z Czech, GOK w Kargowej,
  • 11.03 – Koncert „Sztywny Pal Azji”, Klub Prowincja, Słubice,
  • 12.03. - Koncert „Fisz Emade – Tworzywo”, Piwnica Artystyczna „Kawon”, Zielona Góra,
  • 16-19.03. –Tango Festiwal, Szkoła Tańca Studio Dance Club, Zielona Góra,
  • 16.03 – „Siesta w drodze” – Koncert Fábii Rebordão, Nowosolski Dom Kultury,
  • 18.03. –Koncert Adam Bałdych Quintet / Agata Szymczewska „Legend”, sala Teatru im. J. Osterwy, Gorzów Wlkp.,
  • 25.03. – Występ kabaretu „Smile”, Żagański Pałac Kultury,
  • 25.03. – Jarmark Wielkanocny, Drezdenko,
  • 25.03. – Renata Przemyk w koncercie „Vera to ja”, Zielonogórski Ośrodek Kultury,
  • 25.03. – Występ kabaretu „Smile”, Żagański Pałac Kultury,
  • 26.03 – Festyn Kaziuki, Muzeum Etnograficzne, Zielona Góra-Ochla,
  • 31.03 – 6.04 – Jarmark Wielkanocny „Kraszanka”, deptak, Zielona Góra,
  • 01.04. - Koncert Sebastian Riedel & CREE, Piwnica Artystyczna Kawon,
  • 01.04. – Koncert formacji „Tristan”, Jazz Club Pod Filarami, Gorzów Wlkp.,
  • 01.04. – Koncert Sebastian Riedel & Cree, Piwnica Artystyczna Kawon,
  • 01.04 – Koncert zespołu „Old Breakout – Tribute to Nalepa, Planetarium Wenus, Zielona Góra,
  • 02.04. – Koncert „Muzyki Świata”, Żarski Dom Kultury,
  • 14.04 – Recital „Leszek Możdżer solo”, Kostrzyńskie Centrum Kultury,
  • 14.04. – Koncert Balázs Bágyi New Quartet, Jazz Club Pod Filarami, Gorzów Wlkp.,
  • 15.04 – Koncert Teresy Werner, Sulechowski Dom Kultury,
  • 13.05 – Stand-up Piotr Bałtroczyk, Międzyrzecki Ośrodek Kultury,
  • 25.06-2.07 – 52. Lubuskie Lato Filmowe, Łagów,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska